Songkran Revision Programme 2021

The Harrow Bangkok Songkran Revision Programme runs for 5 days from the 3th - 7th April, including Saturday and Sunday. 

We offer IGCSE and A Level Examination Preparation Courses for Harrow Bangkok students only. See below for the revision schedules. 

Sign up has now closed. For more information please contact our coordinator Khun Pang at holidayprogrammes@harrowschool.ac.th or by phone at 02-5037222 ext 1124.

Other information

There will be no charge for IGCSE and A level revision courses. 

  • This is subject to ten students sign-ups per session

Lunch will be provided during the Songkran revision course at a cost of THB 150. Students must book in advance. 

For more information please contact our coordinator Khun Pang at holidayprogrammes@harrowschool.ac.th or by phone at 02-5037222 ext 1124.

IGCSE REVISION SCHEDULE

Date 8.45 - 10.45am 11am - 1pm 2-4pm
Sat 3 April Maths (Jeff Rothwell)
Music (Amanda Woollam)
History (Brian van den Berg) 
Physics (James O'Connell)
English Literature (1st language) (Dava Romyanond)
Maths (Jeff Rothwell)
Music (Amanda Woollam)
Drama - Text Revision (Severin Herbert)
Physics (James O'Connell)
English Literature (1st language) (Ms Dava Romyanond)
 
Maths (Jeff Rothwell)
Drama - Text Revision (Severin Herbert)
Physics (James O'Connell)
English Literature (1st language) (Ms Dava Romyanond)
 
Sun 4 April    Maths (Jeff Rothwell)
Music (Amanda Woollam)
History (Brian van den Berg) 
Economics (James Beere)
Physics (James O'Connell)
Computer Science (Eoin Shannon)
Maths (Jeff Rothwell)
Music (Amanda Woollam)
Business Studies (James Beere)
Physics (James O'Connell)
Computer Science (Eoin Shannon)

Maths (Jeff Rothwell)
Drama - Text Revision (Severin Herbert)
Business Studies (James Beere)
Physics (James O'Connell)
Computer Science (Eoin Shannon)


 

Mon 5 April    Biology (Austen Heeley) 
Geography (Matt Gribben)
History (Brian van den Berg) 
Art (Mike Case)
Business Studies (James Beere)
Physics (James O'Connell)
Mandarin (Michael Downey) 
Biology (Austen Heeley)
Geography (Matt Gribben) 
Art (Mike Case)
Economics (James Beere) 
Physics (James O'Connell)
Mandarin (Michael Downey)
Biology (Austen Heeley) 
Geography (Matt Gribben)
Art (Mike Case)
Economics (James Beere)
Physics (James O'Connell)
Tues 6 April     History (Brian van den Berg) 
Art (Mike Case)
Business Studies (James Beere)
English Literature (1st language) (Ms Dava Romyanond)
Biology (Austen Heeley)
Mandarin (Michael Downey)
Art (Mike Case)
Drama - Devised Revision (Severin Herbert)
Economics (James Beere)
English Literature (1st language) (Ms Dava Romyanond)
Biology (Austen Heeley)
Mandarin (Michael Downey)
Art (Mike Case)
Drama - Devised Revision (Severin Herbert)
Economics (James Beere)
English Literature (1st language) (Ms Dava Romyanond)
Biology (Austen Heeley)
Wed 7 April Art (Mike Case)
Economics (James Beere)
Maths (Jeff Rothwell)
English Literature (Ms Dava Romyanond)
Biology (Austen Heeley)
 
Art (Mike Case)
Drama - Devised Revision (Severin Herbert)
Business Studies (James Beere)
Maths (Jeff Rothwell)
English Literature(Ms Dava Romyanond)
Biology (Austen Heeley)
Art (Mike Case)
Drama - Devised Revision (Severin Herbert)
Business Studies (James Beere)
Maths (Jeff Rothwell)
English Literature (Ms Dava Romyanond)
Biology (Austen Heeley)

 

AS/A LEVEL REVISION SCHEDULE

Date 8.45 - 10.45am 11am - 1pm 2-4pm
Sat 3 April AS Geography (Physical) (Matt Gribben)
AS Economics (James Beere)
A2 PE (Fern Godfrey)
AS Psychology (Fathima Haris)
AS Media (Amit Jadeja)
AS Geography (Physical) (Matt Gribben)
AS Economics (James Beere)
A2 PE (Fern Godfrey)
AS Psychology (Fathima Haris)
AS Media (Amit Jadeja)
AS Geography (Physical) (Matt Gribben)
AS Economics (James Beere)
A2 PE (Fern Godfrey)
AS Psychology (Fathima Haris)
AS Media (Amit Jadeja)
Sun 4 April A Level Geography (Physical) (Matt Gribben)
AS PE (Fern Godfrey)
A2 Psychology (Fathima Haris)
A2 Media (Amit Jadeja)
AS Maths (Pure 1/2/S1) (Tania Shannon)
A Level Geography (Physical) (Matt Gribben)
AS PE (Fern Godfrey)
A2 Psychology (Fathima Haris)
A2 Media (Amit Jadeja)
AS Maths (Pure 1/2/S1) (Tania Shannon)
A Level Geography (Physical) (Matt Gribben)
AS PE (Fern Godfrey)
A2 Psychology (Fathima Haris)
A2 Media (Amit Jadeja)
AS Maths (Pure 1/2/S1) (Tania Shannon)
Mon 5 April AS/A2 Level Art (Iain Sands)
AS Music (Amanda Woollam)
AS Maths (Pure 1/2/S1) (Jeff Rothwell)
AS/A2 Level Art (Iain Sands)
AS Music (Amanda Woollam)
AS Maths (Pure 1/2/S1) (Jeff Rothwell)
AS/A2 Level Art (Iain Sands)
AS Music (Amanda Woollam)
AS Maths (Pure 1/2/S1) (Jeff Rothwell)
Tues 6 April

AS/A2 Level Art (Iain Sands)
AS Maths (Pure 1/2/S1) (Jeff Rothwell)

AS/A2 Level Art (Iain Sands)
AS Maths (Pure 1/2/S1) (Jeff Rothwell)

AS/A2 Level Art (Iain Sands)
AS Maths (Pure 1/2/S1) (Jeff Rothwell)

Wed 7 April AS/A2 Level Art (Iain Sands) AS/A2 Level Art (Iain Sands) AS/A2 Level Art (Iain Sands)

For more information please contact our coordinator Khun Pang at holidayprogrammes@harrowschool.ac.th or by phone at 02-5037222 ext 1124.